Zaczynasz biznes? - pamiętaj

Rozważasz prowadzenie małego biznesu, na początek w skali mikro? - pozwól, że podam Ci 4 rzeczy, o których musisz pamiętać. Dotyczy to w szczególności działalności opartej o internet. Prowadzenie e-biznesu wydaje się uwolnieniem od trudów pracy etatowej, pracy stacjonarnej ale ... też ma swoje wady i wymagania.

1. Rozpoczęcie nie jest łatwe. Sam pomysł to za mało. Dobry pomysł to 1%, pozostałe 99% to jego realizacja. Będzie dużo problemów, przeciwności, pracy ... i tak zostanie.
2. Trudno będzie Ci będzie trzymać się planu. Po pierwsze zrób plan, po drugie trzymaj się go. Będąc samemu szefem, wydaje się, że trzymanie się planu (z łatwością jego zmiany) nie będzie trudne. Niestety, też będzie to trudne. A ponadto, będziesz stale zapracowany, przybędzie Ci masa obowiązków, o których nawet nie pomyślałeś. Nie jedna noc będzie niedospana ...
3. Niestety, nie będziesz super szefem. Bycie szefem w swojej firmie, szefem w ogóle nie jest łatwe. Popełnisz masę błędów, będziesz musiał/a wziąć odpowiedzialność za wszystko: za działania swoje, dostawców, kooperantów. I nie będzie ani kierownika ani podwładnego, który będzie winny ....
4. Musisz być stale on-line. To jest wymagane. Przynajmniej tak to powinno wyglądać. Pomyśl nad rozwiązaniami, które pozwolą Twoim klientom być z Tobą zawsze w kontakcie.

Nie zaczynaj dnia od sprawdzania poczty email, od sprawdzenia mediów społecznościowych - zrób to później ....
To co jednak najważniejsze to: nie załamuj się! - rób to co lubisz, bycie przedsiębiorcą to sposób myślenia, życia a nie tylko zawód.
Przyznam, że od czasu do czasu wracam do tego teksu w swojej pracy. Dzisiaj się nim dzielę z Tobą. Mam nadzieję, że choć to zaledwie wstęp do tematu, to zwróciłem Ci uwagę na pewne sprawy.